Apie mus

TRUMPAI


Jaunų ir talentingų klasikinės gitaros atlikėjų iniciatyva 2004 metais susibūrė Baltijos gitarų kvartetas. Kolektyvas vertinamas vietinių klasikinės muzikos gerbėjų, užsienyje pristatomas kaip lyderiaujantis gitarų ansamblis Baltijos šalyse. Gitaristų koncertų sąraše – daugiau nei 25 pasaulio šalys bei prestižinės koncertų salės – tai ir Japonija, Rusija, Kinija, Austrija, Danija, ir garsioji Berlyno filharmonija, Varšuvos Karalių rūmai bei Londono „Southbank center“. Kvarteto nariai – įvairių konkursų laureatai, aktyvūs atlikėjai, jų muzikavimas jautrus, spalvingas ir subtilus, tačiau nepretenzingas. Žinias apie kamerinio ansamblio subtilybes kvartetas gilino studijuodamas pas smuikininką, buvusį ilgametį Valstybinio Vilniaus styginių kvarteto narį, prof. Petrą Kuncą, taip pat tobulinosi pas pasaulinio garso muzikantus ir ansamblius, keli iš jų: Los Andželo gitarų kvartetas (Los Angeles Guitar Quartet), Oscar Ghiglia, Pepe Romero, Roland Dyens, David Russell, Laura Young ir Bandini Chiacchiaretta duetas.

Repertuaras

Baltijos gitarų kvarteto programą sudaro įvairūs kūriniai nuo Renesanso iki šiuolaikinės muzikos. Ieškodami savito skambesio ir naujų, tokios sudėties ansamblių neatliekamų kūrinių, muzikantai į programą įtraukė pačių aranžuotus Bacho, Rosinio, De Faljos, Šnitkės, Holsto, Latėno, balkanų ir roko muzikos kūrinius. Kvarteto repertuarą nuolat papildo ir Chriso Ruebenso kūryba. Specialiai šiam ansambliui kūrinių dedikavo Nacionalinės premijos laureatai Jurgis Juozapaitis, Giedrius Kuprevičius, bei kiti žinomi lietuvių kompozitoriai kaip Jonas Tamulionis.
Kvartetas savo repertuarą ir koncertus paįvairina programomis su kitais muzikantais. Su operos solistu Merūnu Vitulskiu ansamblis parengė itališkų dainų aranžuočių programą "Rediscovered Luciano Pavarotti". Su džiazo atlikėjais Vyčiu Nivinsku (kontrabosas) bei Remigijumi Rančiu (saksofonas, fleita, klavišiniai), kvartetas pristato programą "BaRock", kurioje skamba kūriniai nuo baroko iki roko klasikos. Kontraboso virtuozas Guy D. Tuneh su gitaristais atliko dalį ansamblio programos koncertuose Vokietijoje ir Lietuvoje. Bendras programas ansamblis paruošė ir su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, Kauno miesto simfoniniu orkestru, M. K. Čiurlionio styginių kvartetu bei atlikėjais Donatu Bagursku (kontrabosas), Edmundu Seiliumi (tenoras), Judita Leitaite (sopranas), Rita Novikaitė (mecosopranas), Sauliumi Petreikiu (pučiamieji) ir kitais.

Koncertinė veikla

Baltijos gitarų kvartetas aktyviai koncertuoja pagrindinėse Lietuvos miestų salėse, svarbiausiuose šalies festivaliuose, Lietuvos Nacionalinės filharmonijos organizuojamuose koncertuose. Gitaristai – dažni svečiai užsienyje, spėję aplankyti Airiją, Angliją, Austriją, Baltarusiją, Belgiją, Bulgariją, Čekiją, Daniją, Estiją, Italiją Japoniją, Kiniją, Kiprą,Latviją, Lenkiją, Makedoniją, Moldovą, Olandiją, Pakistaną, Portugaliją, Rusiją, Sakartvelą, Suomiją, Turkiją, Ukrainą, Vokietiją. Ansamblis ne kartą grojo garsiausiose koncertų salėse: Berlyno filharmonijoje, Varšuvos Karalių rūmuose, Londone „Southbank“ centre ir Švento Džeimso bažnyčioje (St. James‘s Church), Pekino „Uždraustojo miesto koncertų salėje“ („Forbidden City Concert Hall“). Kvarteto pasirodymų sąraše – ir prestižiniai Europos festivaliai: „Iserlohn guitar symposium“, „Saitenspruenge“ (Vokietija), „Martsishor international music festival“ (Moldova), „Flanders music festival“ (Belgija), „Paganini festival“ (Italija), „Probaltica festival“ (Lenkija), „Cyprus International Guitar Festival“ (Kipras), „Fiesta de la guitarra“ (Estija) ir kt.

Ką apie mus sako spauda?

Baltijos gitarų kvartetas – puikus ansamblis. Džiugu, kad tai yra gitarų kvartetas. Seniai didžiuojamės styginiais kvartetais, o dabar – pelnytai ir gitarų. <...> Taigi Lietuva turi tik džiaugtis, kad turi tokį šaunų kolektyvą, kuris nedaro nuolaidų sau. Jo nariai visi labai talentingi, turi puikų humoro jausmą, o tai pasitaiko ne kiekviename kameriniame kolektyve. Aš juos gerbiu ir myliu.

— Viktoras Gerulaitis, Vilniaus diena

Aukščiausios klasės klasikinės muzikos ansamblis iš Lietuvos. <...> Neįtikėtinas jautrumas, neperspausta dinamika ir kongenialus ansamblinis grojimas. <...> Keturios gitaros, viena siela – rekomendacija pilnam koncertui kitų metų festivalyje...

— Oberbayerisches Volksblatt,

Pačių įvairiausių stilistikų ir laikotarpių kompozicijos, aranžuotos gitarų kvartetui darniai sugulė į vieną kompaktinę plokštelę „Šokant su gitara“, kuri ir buvo pristatyta šiuo koncertu. Baltijos gitarų kvartetas – tai gitaristai Sergejus Krinicinas, Saulius Lipčius, Chrisas Ruebensas (Belgija) ir Zigmas Čepulėnas, vakaro metu atsiskleidę kaip subtilūs, gerai įvaldę instrumentus ir puikai vienas kitą jaučiantys muzikantai. Kvartetas parodė turintis ryškų veidą, interpretuodamas kūrinius itin savitai, ieškodamas garso spalvų subtiliuose skambesio niuansuose, o ne ekspresyvaus garso šurmulyje. Tai kuria intymumo ir intelektualaus muzikalumo jausmą.

— Goda Rupeikaitė, Alfa.lt

Per metus kvartetas akivaizdžiai subrendo, ištobulino grojimo kokybę, todėl visai pelnytai pamažu įgyja pripažinimą šalia geriausių Lietuvos kamerinės muzikos atlikėjų. <...> Raiškūs štrichų ir dinaminiai niuansai, puikus ansambliškumas, jausmingumas, subtilus, tačiau nepretenzingas muzikavimas leido nevaržomai mėgautis atliekamos muzikos grožiu. <...> Antroje dalyje Judita Leitaitė kartu su Baltijos gitarų kvartetu atliko du septynadalius dainų ciklus, <...> nors ir neįprastas, solistės ir keturių gitaristų ansamblis pasirodė nuoširdus ir įtaigus.

— Audronė Jurkėnaitė-Epih, 7 Meno dienos

Audringi plojimai palydėjo Baltijos gitarų kvarteto pasirodymą Lietuvos ambasados Tokijuje Vasario 16-tosios proga surengtame iškilmingame priėmime. Priėmimas vyko prestižinio „Palace Hotel“ viešbučio, esančio šalia Imperatoriaus rūmų, Rožių salėje. Japonijos parlamento, vyriausybės, užsienio reikalų ministerijos, verslo, kultūros ir žiniasklaidos, diplomatinio korpuso atstovams bei kitiems svečiams Baltijos gitarų kvartetas atliko programą „Kelionė laiku: nuo renesanso iki dabarties“. Ypatingo klausytojų dėmesio ir įvertinimo sulaukė koncerto pabaigoje skambėję lietuvių kompozitorių Jono Tamulionio ir Jurgio Juozapaičio kūriniai. Priėmimo svečiai negailėjo komplimentų jaunam ansambliui iš Lietuvos, pratęsusiam gražią Lietuvos kultūros pristatymo Tokijuje tradiciją Vasario 16-osios proga.

— Lietuvos Respublikos ambasada Japonijoje ir Filipinų Respublikai,

...Kitą dieną Maironio lietuvių literatūros muziejaus sodelyje grojo ketvertas jaunų gitaristų: Ieva Baltmiškytė, Zigmas Čepulėnas, Saulius S. Lipčius ir Sergejus Krinicinas. Ši muzikinė erdvė, nepaprastai tinkanti intymiam gitaros tembrui, vos sutalpino visus, norinčiuosius į ją patekti. Kaip įprasta, suveikė burtažodis „gitara“, suviliojęs ne tik klasikine muzika besidominčius klausytojus, bet ir tuos, kuriems šis instrumentas kelia ypatingų romantiškų ir nostalgiškų asociacijų. Manyčiau, pasiklausę Baltijos gitarų kvarteto, klausytojai kitąsyk afišose ieškos būtent šių atlikėjų vardų. Jau antrus metus gyvuojantis ansamblis, aktyviai gastroliuojantis Lietuvoje, žiemos pabaigoje surengęs savo oficialų prisistatymą Vilniaus publikai, pagaliau grojo ir kauniečiams. Jauni ir kūrybingi gitaristai muzikavo skoningai, temperamentingai, jausdami skambančios muzikos stilių; be to, jie akivaizdžiai džiaugėsi gyvu savo instrumentų pokalbiu ir atliekamais kūriniais. Improvizacijomis ir ypatingu atlikimo šviežumu atlikėjai nustebino labiausiai, kai bisui pagrotas paskutinio kūrinio fragmentas antrąkart nuskambėjo kiek naujai. Kolektyvo solidumą ir lietuvių kompozitorių pripažinimą įrodo Jurgio Juozapaičio šiemet sukurtas opusas – dedikacija ir jo kolegos Jono Tamulionio parengta nauja 2004 m. sukurto kūrinio „Perpetuum mobile“ redakcija (Pažaislio festivalio publikai teko įvertinti jos premjerą). Baltijos gitarų kvartetas aktyviai kaupia savo repertuarą – per pusmetį, praėjusį nuo koncerto Vilniaus taikomosios dailės galerijos salėje, muzikai parengė beveik naują programą. Koncerto klausytojus jauni artistai nustebino savo sukurtu įvaizdžiu – ryškiaspalviais kostiumais vietoje įprastų juodų ir baltų spalvų. Pasirodo, norint sukurti šventės atmosferą, nesvarbių detalių nėra.

— Eugenija Žakienė, Nemunas

Koncertas leido sužibėti įvairių konkursų laureatams Sauliui S. Lipčiui, Sergejui Krinicinui, bei dar visiškai jaunam, bet meistriškam Baltijos gitarų kvartetui…

— Mūzų malūnas ,

...Gitaristai pasirodė esą inteligentiškai muzikalūs, jie jaučia kūrinių stilistines tendencijas. <...> Malonu akcentuoti, kad ryškiausiai koncerte nuskambėjo Jurgio Juozapaičio Kvartetas, sukurtas šiam ansambliui. <...> Jaunas Baltijos gitarų kvartetas, regis – potencialus ansamblis.

— 7 Meno dienos,

...Tokios publikos gausos ši kamerinė salė dar neregėjo. Ir, manyčiau, tokio sėkmingo, tiek klausytojų surinkusio (ir jų nenuvylusio) debiutinio vakaro jauniesiems atlikėjams galėtų pavydėti bet kuris labiau patyręs muzikinis kolektyvas ar solistas.

— Eugenija Žakienė, Muzikos barai

Press Kit

Čia galite atsisiųsti aukštos rezoliucijos nuotraukas spaudai